Jak samemu zrobić regał funkcjonalny i pasujący do danej przestrzeni? Z pomocą przychodzą gotowe elementy. Czy jednak nie będzie to bardziej kosztowne niż wybór spośród ogólnodostępnych modeli? Warto się o tym przekonać, zanim podejmiemy decyzję o zakupie.
Regały są doskonałe do przechowywania przedmiotów i organizacji przestrzeni w piwnicach, garażach czy warsztatach. W zależności od potrzeb i ich parametrów można ustawić na półkach wiele rzeczy lżejszych i tych nieco cięższych, jak również mających różne gabaryty. Czasami jednak mamy konkretne oczekiwania co do tego typu mebla i decydujemy się na jego samodzielne złożenie z gotowych elementów. Powstałe dzięki temu regały mają zalety, ale także wady.
Regał własnej roboty od podstaw
Decyzja o samodzielnym zakupie części i montażu z nich regału podyktowana jest zazwyczaj jednym, ale ważnym argumentem. Użytkownik potrzebuje stworzyć konstrukcję „od zera” dostosowaną do jego potrzeb. Oznacza to, że on sam zdecyduje o jej kształcie, a co za tym idzie liczbie poziomów, użytych nóg, stopek, jak również nośności regału oraz półek. Dzięki temu zabiegowi można zbudować mebel szeregowy czy nawet o nietypowych wymiarach i parametrach użytkowych, co niektórym bardzo odpowiada. Gdy ogranicza nas przestrzeń lub jest ona dość spora i trzeba ją odpowiednio wypełnić, tego typu DIY regał (ang. „do it yourself, czyli „zrób to sam”) sprawdzi się idealnie.
Jak zrobić regał metalowy?
Jeżeli potrzebujesz stworzyć regał o mocnej konstrukcji do piwnicy, spiżarni lub garażu, najlepiej zrobić to z metalowych elementów, które są odporne na uszkodzenia, wilgoć, korozję i czynniki zewnętrzne. W ten sposób stojące na nich np. słoiki, kartony czy narzędzia zyskają stabilne podparcie i będą mogły stać na półkach przed długi czas. Regał metalowy Metalkas ARIA K+ 175kg 180x120x40
Budowę regału zaczynamy od skompletowania poszczególnych jego fragmentów montażowych (najlepiej posiadających stosowne certyfikaty) oraz narzędzi. Podstawę stanowią kątowniki, czyli nogi. Będą pełniły one funkcję stelażu, do którego przykręcone zostaną dalsze elementy. W zależności od wizji i potrzeb kątowniki występują w różnych długościach, np. model K3 36 x 56 mm dostępny jest w dwóch wersjach – metrowej i dwumetrowej, co stwarza większe pole manewru.
Trzeba pomyśleć także o półkach metalowych, które również dopasujesz pod względem
wymiarów i zdecydujesz dodatkowo o ich nośności. Przykładowo części zainteresowanych bardziej przyda się półka metalowa Metalkas 80x30 cm z udźwigiem do 75 kilogramów, inni z kolei będą woleli coś większego i postawią na model tej samej firmy, ale o wymiarach 120x50, na którym mogą stać przedmioty o masie nieprzekraczającej 100 kilogramów. Skoro stawiasz na samodzielne tworzenie regału, musisz zaprojektować go, bazując na gotowych podzespołach, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
Nie należy zapominać także o wzmocnieniu pod półki. Marka Metalkas posiada w swojej ofercie takie o gabarytach 1200 x 30 x 30 mm. Ważne są także inne części składowe naszego mebla, bez których nie ma mowy o jego prawidłowym montażu. Mowa między innymi o stopkach metalowych. Ich zadaniem jest ochrona podłoża przed zarysowaniami, odkształceniami. Dodatkowo sprawią one, że regał będzie stać stabilnie na swoim miejscu. Można wybierać również wersje nóg plastikowych, ale należy zwrócić uwagę na oznaczenia ich profili, aby elementy te doskonale ze sobą pasowały. Przyda się zestaw śrub wraz z nakrętkami, ponieważ regał DIY będzie skręcany, a nie składany metodą „na wcisk”.
W kwestii potrzebnych narzędzi do montażu niezbędne są klucze, rękawice ochronne, poziomica, kołki rozporowe, a także wiertarka i wkręty. Gdy cały mebel będzie już w finalnej wersji, należy przytwierdzić go do ściany tak jak każdy inny regał, aby zwiększyć jego stabilność.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak złożyć gotowy regał metalowy, zajrzyj na naszego bloga, na którym znajdziesz osobny artykuł poświęcony temu zagadnieniu.
Czy to się w ogóle opłaca?
Stojąc przed wyborem kupna gotowego modelu, a skręcania go z poszczególnych podzespołów, warto się zastanowić nad kosztami jednego i drugiego rozwiązania.
Biorąc pod uwagę niższą cenę, korzystniej wychodzi postawienie na regał z góry zaprojektowany przez producenta. Przykładowo BR100 100kg 185x100x40 z pięcioma półkami powinien usatysfakcjonować osobę, której zależy na dość sporym udźwigu, więc nawet kupując go w kilku sztukach, zapłacimy taniej, niż konstruując mebel samodzielnie. By lepiej to zobrazować, przyda się trochę matematyki. Za trzy wspomniane już modele regałów zapłacimy w sklepie edrabiny.pl około 600 zł z darmową dostawą w ciągu 24 godzin. Gdybyśmy chcieli zrobić z takich samych elementów swoją wersję, ponad 300 złotych wynosiłby orientacyjnie koszt półek do jednego egzemplarza, a na tym wydatki się nie kończą – doliczyć bowiem należy także cenę kątowników, nóżek i wzmocnień pod półki.
Na korzyść fabrycznie wyprodukowanych mebli przemawia również ich większy wybór w kwestii sposobu montażu czy materiału, z którego wykonane są półki. Przykładowo model R100 100kg o wymiarach 180x90x40 składa się szybko i bez użycia śrubek metodą na wcisk, a przedmioty układa się na płytach MDF.
Jeżeli jednak zależy Ci na niestandardowej konstrukcji regału do garażu, piwnicy czy warsztatu, postaw na jego samodzielne zaprojektowanie. Mimo iż zapłacisz więcej, to jednak stworzysz w końcowym efekcie mebel w formie, jakiej potrzebujesz. Nie musisz także prosić o pomoc fachowców, którzy postawią całą konstrukcję „od zera”, ponieważ dzięki gotowym częściom, jakie znajdziesz w naszym sklepie, uporasz się z tym samodzielnie.