Bez względu na to, czy drabina służy nam jedynie sporadycznie w domu, czy wykorzystujemy ją na co dzień w pracy, ważne, aby była ona dopasowana do naszych potrzeb oraz wykonywanych zadań. Jeżeli okaże się za niska, nie uda nam się bezpiecznie zrealizować założonego celu. Dlatego zanim dokonamy zakupu, zwróćmy uwagę na wysokość roboczą drabiny, która nas interesuje. W dalszej części tekstu przybliżamy, czym dokładnie jest ten wymiar oraz dlaczego warto się nim sugerować.
Niska i wysoka drabina, czyli nieco o podstawowych wymiarach
Zacząć należy od tego, że producenci nie bez przyczyny podają wszystkie możliwe wymiary drabin. Każdy z nich pomaga nam – klientom – w znalezieniu idealnego dla nas modelu. Podstawowym parametrem jest długość drabiny po jej rozłożeniu. Jeżeli składa się ona z kilku elementów, wymiar ten może różnić się w zależności od wybranej przez nas konfiguracji. Mając tę wiedzę łatwiej nam ocenić, czy dana konstrukcja sprawdzi się w określonej przestrzeni, w której ma być użytkowana. Za niska lub za wysoka drabina będzie dla nas utrudnieniem podczas pracy.
Dla wielu równie istotna jest wysokość transportowa, mierzona po złożeniu drabiny. Bez wątpienia wpływa ona na nasze zadowolenie z zakupionego produktu. Dzięki tej informacji jesteśmy w stanie zawyrokować, czy znajdujemy się w posiadaniu przestrzeni odpowiedniej do jej przechowywania lub transportowania. To tak samo ważne, jeśli akurat szukamy niewielkiej drabiny trzystopniowej, mającej zmieścić się w domowym schowku, jak i gdy potrzebujemy wieloelementowej konstrukcji, którą będziemy często przewozić między budowami. Najlepszy stosunek wysokości do małej ilości zajmowanej przestrzeni gwarantują drabiny teleskopowe.
Co to jest wysokość robocza drabiny?
Choć wysokość drabiny jest konkretną deklaracją producenta, to nie jest ona wyczerpująca. Z tego względu istotny jest też inny wymiar: wysokość robocza drabiny.
Informuje on o tym, do jakiego maksymalnego poziomu będziemy mogli bezpiecznie dosięgnąć podczas pracy. Zazwyczaj przyjmuje się, że chodzi o przeciętnego wzrostu dorosłego człowieka z wyciągniętymi rękami, stojącego na podeście lub ostatnim dopuszczalnym szczeblu. Niekiedy wartość wyliczana jest, gdy osoba znajduje się na czwartym lub trzecim stopniu drabiny. Pierwsza opcja dotyczy konstrukcji przystawnych, druga – rozstawnych.
Wysokość robocza drabiny nie jest precyzyjnym parametrem, ponieważ każdy człowiek ma inne warunki fizyczne – wzrost czy zasięg ramion. Dlatego określa się go szacunkowo, osobno dla każdego modelu. W zależności od producenta czy rodzaju drabiny dodaje się od 0,5 do nawet 2 metrów wysokości. Mimo że otrzymany wynik jest orientacyjny, okazuje się niezwykle przydatny dla potencjalnych nabywców, mających konkretne potrzeby i oczekiwania.
Od czego uzależniona jest wysokość robocza? Drabina drabinie nierówna, dlatego tych czynników jest kilka. Należą do nich rodzaj konstrukcji oraz jej długość po rozłożeniu. Oczywistością jest, że wysokie drabiny, o często profesjonalnym zastosowaniu, będą umożliwiały pracę na większej wysokości. W naszym sklepie znajdziesz nawet przemysłowe drabiny 10-metrowe, ale nie brakuje też niższych modeli. Drabiny 6-metrowe czy 2-metrowe także są w naszej ofercie.
To, czym nie należy się bezpośrednio sugerować podczas zakupu, to liczba szczebli. Jeśli jest ona taka sama w różnych modelach, to nie musi oznaczać identycznej maksymalnej wysokości roboczej. Przykładowo w przypadku drabiny Krause 3x11 Corda wynosi ona 7300 mm, a już w Bayersystem BS-DW 3x11 – 6985 mm. Dobrze więc przyjrzeć się podawanym przez producenta drabiny wymiarom.
Dlaczego wysokość robocza drabiny jest ważnym parametrem?
Wymiar ten ma szczególne znaczenie w kontekście wyboru modelu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. A te mogą być naprawdę różne. Jedni będą chcieli wygodnie sięgać do najwyższej szafki w mieszkaniu, inni swobodnie wykonywać obowiązki na dość dużych wysokościach. Dobrze dobrana drabina znacząco poprawi komfort pracy.
Z drugiej strony chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Jeśli drabina okaże się zbyt niska i nie będziemy dosięgali na oczekiwaną wysokość, możemy zacząć szukać sposobu, jak mimo wszystko dotrzeć do zamierzonego miejsca. A upadek nawet z niewielkiej wysokości może mieć tragiczne konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.