Kiedy jest nam potrzebna drabina aluminiowa, cena zwykle staje się jednym z czynników, który bierzemy pod uwagę, dokonując wyboru. Z jednej strony obawiamy się, że tanie warianty nie zapewnią nam wystarczającego bezpieczeństwa, a jednocześnie nikt nie lubi przepłacać. Spójrzmy więc, od czego zależą ceny drabin i czym kierować się podczas zakupów.
Jakość wykonania, a cena drabiny aluminiowej
Czynnikami w największym stopniu determinującymi koszt drabiny są użyte materiały oraz jakość wykonania. Najczęściej wykorzystywane są stopy aluminium, uzyskuje się je dzięki przetwarzaniu glinu pozyskanego z boksytu. Biorąc pod uwagę współczesny rozwój technologii, nie jest to szczególnie skomplikowany proces, jednak wpływa on na koszty produkcji, a tym samym cenę detaliczną. Przykładowo, drabiny wykonane z drewna, czy nawet ze stali można nabyć taniej, tworzywa te nie mają jednak tak korzystnych właściwości, jak aluminium. Łączy ono w sobie atuty obu tych materiałów, ma małą masę oraz jest wytrzymałe. Ponadto dużo lepiej znosi czynniki środowiskowe.
Dobra drabina zapewni bezpieczeństwo i wygodę podczas prac, dlatego warto stawiać na modele renomowanych marek.
Na ceny wpływają też akcesoria do drabin aluminiowych oraz jakość ich wykonania. Stopy o różnym składzie cechują się innymi parametrami, co będzie miało wpływ na produkt końcowy. Znacznie istotniejsza jest jednak dbałość o detale przy samej konstrukcji. Jeżeli chcemy, by nasza drabina była starannie wykończona, pozbawiona ostrych krawędzi, sprawnie działała i co najważniejsze gwarantowała bezpieczeństwo – wpłynie to na cenę. Trzeba pamiętać, że każdy dodatkowy komponent zwiększający komfort korzystania generuje koszty po stronie producenta.
Drabina aluminiowa – cena a model i wielkość
Kolejnym ważnym elementem jest budowa drabiny. Jeśli wybierzemy konkretną serię produktów danej marki, to im wyższy wariant będziemy chcieli nabyć, tym większy będzie koszt. Jest to związane bezpośrednio z ilością nakładów potrzebnych do wykonania większego modelu, dodatkowych stopni itd. Analogiczna sytuacja występuje w obrębie rodzajów drabin aluminiowych. Te z kategorii przystawnych będą tańsze od nieodbiegającego starannością wykonania egzemplarza rozstawnego. Powodem jest to, że drugi wymieniony wariant jest dwuelementowy, czyli jego produkcja musi być droższa. Największe koszty poniesiemy przy zakupie specjalistycznych drabin np. teleskopowych czy drabino-rusztowań o tej samej wysokości roboczej co modele innego typu, ponieważ ich konstrukcja jest najbardziej zaawansowana technologicznie.
Cenę determinuje również nośność danego egzemplarza – im większa, tym koszty wyższe. Z pozoru taki sam model może dysponować różną podatnością na obciążenie. Warto więc przed zakupem dobrze zastanowić się jaki rodzaj oraz o jakiej wytrzymałości spełni nasze wymagania. Kiedy szukamy drabiny do użytku domowego, najprawdopodobniej nie potrzebujemy szczególnie dużej nośności i niekoniecznie wyjątkowo wysokie modele będą dla nas najlepszym rozwiązaniem. Choćby dlatego, że możemy mieć problemy z ich przechowywaniem.
Markowa drabina – cena
Ostatnią rzeczą również wpływającą na cenę drabiny jest marka. Tak jak przy wszystkich innych towarach, nie da się ukryć, że konstrukcja znanej firmy zawsze będzie kosztowała nieco więcej. Jednakże wybór popularnego producenta sprawia, że możemy zweryfikować, w jaki sposób i z czego został wykonany preferowany przez nas model oraz zapoznać się w Internecie z opiniami innych użytkowników na jego temat. Sprawdzimy także, jakie certyfikaty świadczące o niezawodności zdobył. Wybór renomowanej marki daje znacznie większą gwarancję bezpieczeństwa w czasie użytkowania jej sprzętu oraz trwałości wyrobu, niż gdy kupimy drabinę aluminiową całkowicie nieznanej produkcji.
Najtańsze drabiny aluminiowe – czy warto je wybrać?
Jeżeli przy zakupie weźmiemy pod uwagę wszystkie wspomniane czynniki i dokładnie określimy swoje potrzeby, możemy wybrać satysfakcjonujący nas tańszy model. Zwłaszcza jeśli wiemy, że został on wykonany przez sprawdzoną markę, jak np. Bayersystem czy Hailo. Najtańsze serie produktów renomowanych firm być może będą pozbawione dodatkowych usprawnień, ale mamy gwarancję, że przeszły szereg testów jakościowych, co pozytywnie wpływa na nasze bezpieczeństwo.
Inną możliwością jest zdecydowanie się na używane drabiny aluminiowe. Wtedy zaoszczędzimy jeszcze nieco pieniędzy, a jeżeli nabyty egzemplarz nie jest uszkodzony, powinien nam również długo posłużyć. Nie jest to jednak proponowany wybór, ponieważ wady drabiny mogą się ujawnić w najmniej spodziewanym momencie i doprowadzić do tragedii.